Störningar på webbplatsen

Under måndagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Jarl Lander (S)

Jarl Lander (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Värmlands län
Titel tekniker
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1985-09-30 – 1988-10-03
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ordförande 2002-06-01 – 2002-09-30
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-05-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1992-11-06 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-11-05
    • Ledamot 1987-10-06 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1987-10-06
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1991-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1998-10-13 – 2000-06-30
    • Suppleant 1991-10-08 – 1998-10-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2000-07-01 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:TU5 30 maj 2006 Moderna transporter
Debatt om förslag 2005/06:TU11 23 mars 2006 Luftfartsfrågor

med anledning av prop. 2005/06:133 Samverkan vid kris – för ett säkrare samhälle

Motion 2005/06:Fö6 av Ann-Kristine Johansson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en starkare krisberedskapsmyndighet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att helhetssyn och systemtänkande skall vara vägledande i arbetet med den nya myndigheten. Riksdagen


Utskottsberedning: 2005/06:FöU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2005/06:Fö6 av Ann-Kristine Johansson m.fl. (s) (doc, 50 kB)

med anledning av prop. 2005/06:16 Skyldighet att tillhandahålla förnybara drivmedel

Motion 2005/06:T5 av Carina Moberg m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att se över möjligheterna till utökad investeringsstimulans, genom projekt eller annat inom ramen för de s.k. Klimppengarna, för att underlätta en flerbränslestrategi. Riksdagen beslutar att ikraftträdandet av lagen


Utskottsberedning: 2005/06:TU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , 2 bifall,

Motion 2005/06:T5 av Carina Moberg m.fl. (s) (doc, 44 kB)

Järnvägsinspektionens granskning av säkerheten på Connex

Skriftlig fråga 2005/06:151 av Lander, Jarl (s)

den 14 oktober Fråga 2005/06:151 av Jarl Lander s till statsrådet Ulrica Messing s Järnvägsinspektionens granskning av säkerheten på Connex I samband med de stridigheter som förekommit vid Connex och deras drift av tunnelbanetrafiken i Stockholm har det framkommit uppgifter om att man från den fackliga sidan upprepade

Inlämnad: 2005-10-17 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.