Jan-Olof Larsson (S)

Jan-Olof Larsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra
Titel Industriarbetare.
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2017-01-09

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2017-01-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2001-12-12 – 2002-01-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-01-09
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes-, miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-05-21
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-10-14
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-01-09
    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 01-17 (ersättare 011212-020113). Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 02-17 och EU-nämnden 14-15. Suppleant näringsutskottet 02-06, sammansatta utrikes- och miljö- och jordbruksutskottet 03 och konstitutionsutskottet 10-14. Ledamot. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-17.
  • Föräldrar

    Skepparen Hugo Larsson och Gerd Runberg.
  • Utbildning

    Folkskola. Realskola, slutår 68. Verkstadsskola, slutår 70.
  • Anställningar

    Industriarbetare, Skandinaviska raffinaderi AB Scanraff 76-02.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sotenäs 88-14. Ledamot, utbildningsnämnden, ordförande 89-98 och 01-02, valberedningen 91-02 och Lysekil-Sotenäs gymnasienämnd 96-02, ordförande 98-02. Ordförande, pensionärsrådet 99-01 och omsorgsnämnden 99-01.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Kungshamns arbetarekommun. Styrelseledamot, Preem. Klubbordförande, Scanraff 81-03. Styrelseledamot, Industrifackets avdelning i Bohuslän-Dal 83-02 och industrifackets överstyrelse 93-02.
  • Bostadsort

    Kungshamn

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Bohusbanan

Motion 2016/17:2213 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2213 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (S) Bohusbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över möjligheterna att utveckla trafiken på Bohusbanan och rusta upp banans norra del och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2213 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2213 av Catharina Bråkenhielm m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Införande av visitering vid psykiatrisk vårdenhet för missbruk

Motion 2016/17:2805 av Jan-Olof Larsson (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2805 av Jan-Olof Larsson S Införande av visitering vid psykiatrisk vårdenhet för missbruk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten till en översyn av lagen så att utökad visitering blir möjlig på våra psykiatriska avdelningar


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2805 av Jan-Olof Larsson (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:2805 av Jan-Olof Larsson (S) (pdf, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.