Jan-Evert Rådhström (M)

Jan-Evert Rådhström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Företagare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2005-10-27 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Avskaffat balanskrav vid adoption

Interpellation 2007/08:448 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 27 februari Interpellation 2007/08:448 Avskaffat balanskrav vid adoption av Jan-Evert Rådhström m till socialminister Göran Hägglund kd Situationen för många barn runt om i världen är i dag ohållbar. Möjligheten att få komma till Sverige och därmed skapa sig ett nytt liv genom adoption är en av få ljusglimtar

Inlämnad: 2008-02-27 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Avskaffandet av balanskravet för adoption

Skriftlig fråga 2007/08:448 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 11 december Fråga 2007/08:448 Avskaffandet av balanskravet för adoption av Jan-Evert Rådhström m till socialminister Göran Hägglund kd I februari 2007 fick statsrådet en fråga om balanskravet för adoption och om regeringen hade för avsikt att reformera dagens orättfärdiga system som innebär att om två adoptionsorganisationer

Inlämnad: 2007-12-11 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Lokalisering av huvudkontor och ledning för krismyndighet

Skriftlig fråga 2007/08:409 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 4 december Fråga 2007/08:409 Lokalisering av huvudkontor och ledning för krismyndighet av Jan-Evert Rådhström m till försvarsminister Sten Tolgfors m I betänkandet Alltid redo SOU 2007:31 som publicerades den 7 maj föreslås att Räddningsverket, Krisberedskapsmyndigheten och Styrelsen för psykologiskt försvar

Inlämnad: 2007-12-04 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.