Jan-Evert Rådhström (M)

Jan-Evert Rådhström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Företagare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2005-10-27 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bed and breakfast-skyltning

Skriftlig fråga 2006/07:849 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 14 mars Fråga 2006/07:849 Bed and breakfast skyltning av Jan-Evert Rådhström m till statsrådet Åsa Torstensson c Vägverket har kommit med ett förslag om att ingen vägskyltning som rör pensionat och gästgiverier i Sverige får använda uttrycket bed and breakfast Detta trots att begreppet sedan många år är

Inlämnad: 2007-03-14 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Avskaffande av balanskravet

Skriftlig fråga 2006/07:663 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 16 februari Fråga 2006/07:663 Avskaffande av balanskravet av Jan-Evert Rådhström m till socialminister Göran Hägglund kd I Sverige infördes 2005 nya regler för adoptionsorganisationer bland annat i form av balanskravet, vilket innebär att om två adoptionsorganisationer begär auktorisation i samma givarland,

Inlämnad: 2007-02-16 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Nordiska rådet

Motion 2006/07:U266 av Jan-Evert Rådhström (m)

Motion till riksdagen 2006/07:U266 av Jan-Evert Rådhström m Nordiska rådet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om hur det nordiska samarbetet bör reformeras. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Nordiska rådet.


Utskottsberedning: 2006/07:UU3
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2006/07:U266 av Jan-Evert Rådhström (m) (doc, 44 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.