Jan-Evert Rådhström (M)

Jan-Evert Rådhström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Företagare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2005-10-27 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

försvarscentrum i Karlstad

Skriftlig fråga 2000/01:1687 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 13 september Fråga 2000/01:1687 av Jan-Evert Rådhström m till försvarsminister Björn von Sydow om försvarscentrum i Karlstad Regeringen har i propositionen 2000/01:113 tagit upp ett antal frågor bl.a. militärens ledningsorganisations utformning och uppgifter, OPIL:s lokalisering, inriktning och utformning av försvarsmaktens

Inlämnad: 2001-09-13 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

med anledning av prop. 2000/01:127 Sjöfartsstöd

Motion 2000/01:T18 av Per-Richard Molén m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2000/01:T18 av Molén, Per-Richard m med anledning av prop. 2000/01:127 Sjöfartsstöd Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som framförs i motionen om att regeringen genast bör inleda förhandlingar med de andra berörda nordiska länderna kring statliga


Utskottsberedning: -2001/02:TU3
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

ljuddämpare på jaktvapen

Skriftlig fråga 2000/01:1262 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 18 maj Fråga 2000/01:1262 av Jan-Evert Rådhström m till justitieminister Thomas Bodström om ljuddämpare på jaktvapen Den 25 maj förra året fick jag svar från justitieminister Laila Freivalds på en fråga om att tillåta ljuddämpare ned till 125 decibel på jaktvapen, för att förebygga hörselskador. I svaret delade

Inlämnad: 2001-05-18 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.