Jan-Evert Rådhström (M)

Jan-Evert Rådhström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Företagare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2005-10-27 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Green Cargo och den olagliga lastbilstrafiken

Interpellation 2013/14:295 av Pettersson, Leif (S)

den 20 februari Interpellation 2013/14:295 Green Cargo och den olagliga lastbilstrafiken av Leif Pettersson S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Green Cargo håller just nu på med att minska sin personalstyrka. Orsaken företaget självt anger är att man inte klarar konkurrensen med den olagliga inrikestrafiken

Inlämnad: 2014-02-20 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Green Cargo och den olagliga lastbilstrafiken

Äldre adoptivföräldrar

Motion 2013/14:So365 av Jan-Evert Rådhström och Christian Holm (M)

Motion till riksdagen 2013/14:So365 av Jan-Evert Rådhström och Christian Holm (M) Äldre adoptivföräldrar M1638 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten till adoption utan fast övre åldersgräns för föräldrar. Motivering I


Utskottsberedning: 2013/14:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:So365 av Jan-Evert Rådhström och Christian Holm (M) (doc, 57 kB)

Rätten till metallen i den egna kroppen

Motion 2013/14:K261 av Jan-Evert Rådhström och Pia Hallström (M)

Motion till riksdagen 2013/14:K261 av Jan-Evert Rådhström och Pia Hallström (M) Rätten till metallen i den egna kroppen M1641 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att människor ska ha rätten att bestämma över metallen i sin egen kropp. Motivering I


Utskottsberedning: 2013/14:KU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:K261 av Jan-Evert Rådhström och Pia Hallström (M) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.