Jan Emanuel Johansson(S)

Jan Emanuel Johansson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel föreståndare
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-03-11 – 2010-10-04
    • Ersättare 2008-12-14 – 2009-02-01
    • Ersättare 2008-02-11 – 2008-04-13
    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ordinarie 2004-11-12 – 2006-10-02
    • Ledig 2004-10-11 – 2004-11-11
    • Ordinarie 2004-06-15 – 2004-10-10
    • Ersättare 2002-09-30 – 2004-06-14
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-02-11 – 2008-04-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-02-11 – 2008-04-13
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-12-16 – 2009-02-01
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2009-06-11 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2008/09:489 av Johansson, Jan Emanuel (s) 1 juni 2009 Våldet i Sri Lanka
Interpellationsdebatt 2008/09:235 av Johansson, Jan Emanuel (s) 23 januari 2009 Brott och straff
Interpellationsdebatt 2007/08:535 av Johansson, Jan Emanuel (s) 25 april 2008 Konsekvenser för trafiken vid nedläggning av tullen i Kapellskär

med anledning av prop. 2009/10:157 Bidragsvillkor för fristående verksamheter

Motion 2009/10:Ub12 av Marie Granlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub12 av Marie Granlund m.fl. (s) med anledning av prop. 2009/10:157 Bidragsvillkor för fristående verksamheter s68001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med kompletterande förslag


Utskottsberedning: 2009/10:UbU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Ub12 av Marie Granlund m.fl. (s) (doc, 56 kB)

med anledning av prop. 2009/10:149 En akademi i tiden – ökad frihet för universitet och högskolor

Motion 2009/10:Ub11 av Marie Granlund m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub11 av Marie Granlund m.fl. (s, v, mp) med anledning av prop. 2009/10:149 En akademi i tiden – ökad frihet för universitet och högskolor --68004 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2009/10:149 En akademi i tiden – ökad frihet för universitet och högskolor. Riksdagen


Utskottsberedning: 2009/10:UbU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2009/10:Ub11 av Marie Granlund m.fl. (s, v, mp) (doc, 69 kB)

med anledning av prop. 2009/10:136 Ökad frihet för vissa stiftelser som finansierar forskning

Motion 2009/10:Ub7 av Marie Granlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub7 av Marie Granlund m.fl. (s) med anledning av prop. 2009/10:136 Ökad frihet för vissa stiftelser som finansierar forskning s37112 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2009/10:136. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2009/10:UbU17
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:Ub7 av Marie Granlund m.fl. (s) (doc, 60 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.