Jan Björkman (S)

Jan Björkman (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel Studieombudsman
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Förste vice talman 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ordförande 1995-02-07 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-02-06
    • Ledamot 1992-02-13 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1992-02-12
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-11-12

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:UbU5 8 februari 2006 Studiestödsfrågor
Debatt om förslag 2005/06:UbU2 8 december 2005 Utgiftsområde 15 Studiestöd

Statliga verk och myndigheter

Motion 2009/10:N402 av Jan Björkman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:N402 av Jan Björkman m.fl. (s) Statliga verk och myndigheter s32035 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att statlig verksamhet bör lokaliseras över hela landet. Motivering I Sverige har vi en historisk tradition


Utskottsberedning: 2009/10:NU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:N402 av Jan Björkman m.fl. (s) (doc, 49 kB)

Företagsnedläggningar

Motion 2009/10:A360 av Jan Björkman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:A360 av Jan Björkman m.fl. (s) Företagsnedläggningar s32034 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att se över reglerna för företagens ansvar vid nedläggningar och flytt av verksamheter. Motivering Företag


Utskottsberedning: 2009/10:AU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:A360 av Jan Björkman m.fl. (s) (doc, 37 kB)

Genuspedagoger i varje kommun

Motion 2009/10:Ub425 av Matilda Ernkrans m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub425 av Matilda Ernkrans m.fl. (s) Genuspedagoger i varje kommun s15025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om jämställdhetsarbetet i förskolor och skolor. Motivering Efter uppföljning och utvärdering av satsningen


Utskottsberedning: 2009/10:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub425 av Matilda Ernkrans m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.