Jan Bergqvist (S)

Jan Bergqvist (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel pol.mag.
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1984-12-20 – 2002-09-30
    • Ledig 1984-11-19 – 1984-12-19
    • Ordinarie 1981-11-16 – 1984-11-18
    • Ledig 1981-10-14 – 1981-11-15
    • Ordinarie 1980-12-21 – 1981-10-13
    • Ledig 1980-11-20 – 1980-12-20
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1980-11-19
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1988-10-20 – 1991-09-29
    • Ordförande 1985-09-30 – 1988-10-19
    • Finansutskottet

    • Ordförande 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1979-10-01 – 1985-09-29
    • Suppleant 1976-10-04 – 1979-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ordförande 1994-10-20 – 2002-12-31
    • Ledamot 1994-10-18 – 1994-10-19
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 2002-09-30
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-30
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1985-09-30 – 1991-09-30
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-03
    • Valberedningen

    • Ledamot 1988-10-03 – 1998-10-05
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 1994-10-18 – 1995-11-07
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Transport i Västsverige

Motion 2001/02:T300 av Lisbet Calner m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T300 av Lisbet Calner m.fl. s Transport i Västsverige Sammanfattning Infrastrukturen har varit ett eftersatt område det senaste decenniet. Uteblivna investeringar och anslag till underhåll har satt sina tydliga spår i hela landet, inte minst i Västra Götaland. För att kunna svara upp mot


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (15 yrkanden): , ,

Återställning av Dagmarpengar

Motion 2001/02:Sf375 av Jan Bergqvist m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2001/02:Sf375 av Jan Bergqvist m.fl. s, v, mp Återställning av Dagmarpengar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att medlen för finansiell samordning återförs till respektive utgiftsområde och anslag enligt vad som anförs i motionen. Motivering I budgetpropositionen för 2002 har 100


Utskottsberedning: 2001/02:SfU1 2001/02:SoU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , ,

Stiftelsen Västsvensk Konservatorsateljé

Motion 2001/02:Kr251 av Jan Bergqvist och Hans Hoff (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Kr251 av Jan Bergqvist och Hans Hoff s Stiftelsen Västsvensk Konservatorsateljé Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om behovet av att inom ramen för statens insatser för att bevara kulturarvet finna vägar till en stabilare


Utskottsberedning: 2001/02:KrU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.