Jacob Johnson (V)

Jacob Johnson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Uppsala län
Titel Geolog
Född år 1948

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-06-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-04-10 – 2014-06-30
    • Ledig 2012-01-18 – 2012-04-09
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2012-01-17
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2007-06-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-06-30
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-06-30
    • Suppleant 2010-04-22 – 2010-10-04
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2011-10-21 – 2014-06-30
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2011-01-01 – 2014-06-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Beslagtagna kurdiska böcker hos turkiska tullen

Skriftlig fråga 2013/14:717 av Jacob Johnson (V)

Fråga 2013/14:717 Beslagtagna kurdiska böcker hos turkiska tullen av Jacob Johnson (V) till Utrikesminister Carl Bildt (M) Ett svenskt förlag (Apec) som har specialiserat sig på barnböcker som har översatts från svenska till kurdiska har de tre senaste åren medverkat vid en bokmässa i Diyarbakır i sydöstra Turkiet.

Inlämnad: 2014-06-27 Besvarare: Carl Bildt (M)

Skriftlig fråga 2013/14:717 av Jacob Johnson (V) (pdf, 70 kB)

med anledning av prop. 2013/14:229 Särskilda regler för viss utbildning med musikalisk inriktning

Motion 2013/14:Ub22 av Rossana Dinamarca m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Ub22 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) med anledning av prop. 2013/14:229 Särskilda regler för viss utbildning med musikalisk inriktning 201314V075 med anledning av prop 2013 14 229 Särskilda regler för viss utbildning med musikalisk inriktning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:UbU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Ub22 av Rossana Dinamarca m.fl. (V) (doc, 63 kB)

med anledning av prop. 2013/14:228 Förstärkta kapitaltäckningsregler

Motion 2013/14:Fi15 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2013/14:Fi15 av Ulla Andersson m.fl. (V) med anledning av prop. 2013/14:228 Förstärkta kapitaltäckningsregler 201314V073 med anledning av proposition 2013 14 228 Förstärkta kapitaltäckningsregler Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs


Utskottsberedning: 2013/14:FiU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:Fi15 av Ulla Andersson m.fl. (V) (doc, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.