Ivar Virgin (M)

Ivar Virgin (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel civilekonom
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1995-10-10

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1989-05-05 – 1995-01-09
    • Ledig 1989-04-03 – 1989-05-04
    • Ordinarie 1987-12-15 – 1989-04-02
    • Ledig 1987-11-14 – 1987-12-14
    • Ordinarie 1985-11-19 – 1987-11-13
    • Ledig 1985-10-18 – 1985-11-18
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1985-10-17
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Vice ordförande 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1991-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-10-07 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1994/95:43 Lageravgift på socker och ris

Motion 1994/95:Jo13 av Ivar Virgin m.fl. (m, c, kds, fp)

Motion till riksdagen 1994/95:Jo13 av Ivar Virgin m.fl. m, c, fp, kds med anledning av prop. 1994/95:43 Lageravgift på socker och ris Regeringens proposition 1994/95:43 om lageravgifter på ris och socker väcker en hel del obesvarade frågor. Uppenbarligen ser regeringen bara en sida av de priseffekter som följer av


Utskottsberedning: -1994/95:JoU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:75 Vissa livsmedelspolitiska åtgärder vid ett medlemskap i Europeiska unionen

Motion 1994/95:Jo9 av Ivar Virgin m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Jo9 av Ivar Virgin m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:75 Vissa livsmedelspolitiska åtgärder vid ett medlemskap i Europeiska unionen Inledning Jordbruket är ett område där EU-medlemskapet innebär en tydlig förändring. Medlemskapet innebär att Sverige fullt ut skall delta i den gemensamma


Utskottsberedning: -----1994/95:JoU7
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:54 Ny lag om skatt på energi, m.m.

Motion 1994/95:Sk10 av Ivar Virgin och Peter Weibull Bernström (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Sk10 av Ivar Virgin och Peter Weibull Bernström m med anledning av prop. 1994/95:54 Ny lag om skatt på energi, m.m. När riksdagen beslutar om en ny energiskattelag bör vissa andra brister i skattereglerna för blandbränslen med biodrivmedel rättas till. Målsättningen bör vara att skapa


Utskottsberedning: -1994/95:SkU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.