Isabella Hökmark (M)

Isabella Hökmark (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 83
Titel Civilekonom
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864762
E-post isabella.hokmark[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-17 – 2018-09-24
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06- (statsrådsersättare 140929-141003). Ledamot försvarsutskottet 06-10, socialutskottet 10-14 och kulturutskottet 15-. Suppleant finansutskottet 06-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 06, 07, 08, 09, 10 och skatteutskottet 10-14. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 10-14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Djursholms samskola, slutår 81. Ekonomlinjen, Stockholms universitet, slutår 87.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Danderyd 94-. Ledamot, kommunstyrelsen 98-. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 94-98. Ordförande, socialnämnden 07-. Gruppledare 02-06. Ordförande, socialnämnden 07-14. Ordförande, byggnadsnämnden 15-.
  • Bostadsort

    Stocksund

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Amorteringskrav och fallande nyproduktion på bostadsmarknaden

Interpellation 2017/18:538 av Isabella Hökmark (M)

Interpellation 2017/18:538 Amorteringskrav och fallande nyproduktion på bostadsmarknaden av Isabella Hökmark M till Statsrådet Per Bolund MP Skärpt amorteringskrav och insats gör att många vanliga inkomsttagare inte kan köpa en bostad. Nyproduktionen går nu kraftigt ned med bostadsprojekt som inte blir av. Färre lägenheter

Inlämnad: 2018-05-15 Svarsdatum: 2018-05-28 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2017/18:538 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 79 kB)

Amorteringskrav och fallande nyproduktion på bostadsmarknaden

Interpellation 2017/18:523 av Isabella Hökmark (M)

Interpellation 2017/18:523 Amorteringskrav och fallande nyproduktion på bostadsmarknaden av Isabella Hökmark M till Statsrådet Per Bolund MP Skärpt amorteringskrav och insats gör att många vanliga inkomsttagare inte kan köpa en bostad. Nyproduktionen går nu kraftigt ned och många bostadsprojekt blir inte av. Färre lägenheter

Inlämnad: 2018-05-02 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2017/18:523 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2017/18:110 Politik för gestaltad livsmiljö

Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L)

Motion till riksdagen 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. M, KD, C, L med anledning av prop. 2017/18:110 Politik för gestaltad livsmiljö Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner vad som föreslås i motionen om ett nytt nationellt mål för arkitektur-form- och designpolitiken. Inledning Sverige växer och behovet


Utskottsberedning: 2017/18:CKrU1

Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L) (docx, 64 kB) Motion 2017/18:3995 av Olof Lavesson m.fl. (M, KD, C, L) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.