Isabella Hökmark(M)

Isabella Hökmark (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 83
Titel Civilekonom
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864762
E-post isabella.hokmark[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-12-17 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-09-29 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2015-01-22 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Suppleant 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Suppleant 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Effekterna av fri entré-reformen

Interpellation 2016/17:479 av Isabella Hökmark (M)

Interpellation 2016/17:479 Effekterna av fri entré-reformen av Isabella Hökmark (M) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Myndigheten för Kulturanalys har, i sin rapport om besöksutvecklingen för de centrala museerna 2016, utvärderat konsekvenserna av införandet av fri entré på vissa centrala

Inlämnad: 2017-04-27 Svarsdatum: 2017-05-12 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2016/17:479 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 67 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Effekterna av fri entré-reformen

Extra medel till kulturskolorna

Interpellation 2016/17:339 av Isabella Hökmark (M)

Interpellation 2016/17:339 Extra medel till kulturskolorna av Isabella Hökmark (M) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Ett av de stora löftena som regeringspartierna lyfte fram i opposition var att sänka avgifterna för kulturskolorna. Detta löfte uppfylls delvis genom att man i budgeten för

Inlämnad: 2017-02-27 Svarsdatum: 2017-03-14 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2016/17:339 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Extra medel till kulturskolorna

Välfärdsutredningen

Interpellation 2016/17:290 av Isabella Hökmark (M)

Interpellation 2016/17:290 Välfärdsutredningen av Isabella Hökmark (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Ledande redovisningsexperter och tunga branschföreträdare varnar för oanade konsekvenser av Reepalus välfärdsutredning. Bland annat har PWC räknat på förslaget, där de har funnit betydande risker för att

Inlämnad: 2017-02-03 Svarsdatum: 2017-02-24 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2016/17:290 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Välfärdsutredningen

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.