Iréne Vestlund (S)

Iréne Vestlund (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel sjukvårdslärare
Född år 1933

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-20

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1985-09-30 – 1994-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Deputerad 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Ledamot 1991-01-01 – 1998-10-05
    • Suppleant 1985-09-30 – 1990-12-31
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1995-11-22 – 1998-10-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Särskilt utbildningsbidrag

Motion 1997/98:Ub721 av Leo Persson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub721 av Leo Persson m.fl. s Särskilt utbildningsbidrag Det särskilda utbildningsbidrag som inrättats med studiestart den 1 juli-97 har blivit en stor framgång. Närmare 80 000 personer beräknas under hösten 97 studera med en ersättning motsvarande a-kassenivå som det särskilda utbildningsbidraget


Utskottsberedning: -1997/98:UbU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Kommunikationsforskningen vid Högskolan Dalarna

Motion 1997/98:Ub421 av Barbro Hietala Nordlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub421 av Barbro Hietala Nordlund m.fl. s Kommunikationsforskningen vid Högskolan Dalarna Kunskap i handling och Drivkraft i samhället är de två grundprinciper som vägleder Högskolan Dalarnas fortsatta utveckling. Därmed betonas kunskap men också kunskapens aktiva förening med samhälle och


Utskottsberedning: -1997/98:UbU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Regionala högskolor

Motion 1997/98:Ub420 av Leo Persson m.fl. (S, s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub420 av Leo Persson m.fl. S, s Regionala högskolor Betydelsen av kunskap som värdeskapande faktor i samhället ökar. Av den anledningen är de satsningar som nu görs inom ramen för det stora kunskapslyftet positiva. När det gäller utökningen av antalet högskoleplatser är det dock en uppenbar


Utskottsberedning: --1997/98:UbU1 1997/98:UbU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.