Ingvar Johnsson (-)

Ingvar Johnsson (S)

Född år 1942
Avliden den 3 juni 2011

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 2002-09-30
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1993-02-18
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-04-17
    • Ledamot 1993-02-18 – 1994-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 1998-12-04
    • Ledamot 1996-04-18 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1998-12-04 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1991-10-15 – 1993-10-06
    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1993-10-07 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

riksväg 45

Skriftlig fråga 2001/02:99 av Johnsson, Ingvar (s)

den 23 oktober Fråga 2001/02:99 av Ingvar Johnsson s till näringsminister Björn Rosengren om riksväg 45 Riksväg 45 går genom Dalsland och Göta Älvdalen och är av utomordentligt stor betydelse för industrins framtid i området. Trafikmängden på riksvägen är stor och uppgår till över 20 000 fördon per dygn både vid Ale

Inlämnad: 2001-10-23 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Forskning och utbildning i Västsverige

Motion 2001/02:Ub440 av Marianne Carlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub440 av Marianne Carlström m.fl. s Forskning och utbildning i Västsverige 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om fler högskoleplatser i Västsverige. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen


Utskottsberedning: 2001/02:UbU1
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): , ,

Resurser för forskning vid högskolan i Trollhättan/Uddevalla

Motion 2001/02:Ub239 av Ingvar Johnsson och Christina Nenes (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub239 av Ingvar Johnsson och Christina Nenes s Resurser för forskning vid högskolan i Trollhättan/Uddevalla Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av resurser till forskning vid Högskolan i Trollhättan Uddevalla.


Utskottsberedning: 2001/02:UbU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.