Ingvar Eriksson (M)

Ingvar Eriksson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1987-10-06 – 1994-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2001/02:93 Ändringar i djurskyddslagen, m.m.

Motion 2001/02:MJ36 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:MJ36 av Göte Jonsson m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:93 Ändringar i djurskyddslagen, m.m. 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en förbättrad djurskyddstillsyn. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2001/02:MJU20
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , ,

med anledning av prop. 2001/02:137 Handel med skogsfrö och skogsplantor

Motion 2001/02:MJ33 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:MJ33 av Göte Jonsson m.fl. m med anledning av prop. 2001/02:137 Handel med skogsfrö och skogsplantor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ansvarigs rätt att närvara vid myndighetskontroll. Motivering I proposition 2001/02:137


Utskottsberedning: 2001/02:MJU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av skr. 2001/02:173 En samlad naturvårdspolitik

Motion 2001/02:MJ32 av Göte Jonsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:MJ32 av Göte Jonsson m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:173 En samlad naturvårdspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om målkonflikter. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs


Utskottsberedning: 2001/02:MJU24
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.