Ingrid Andersson (S)

Ingrid Andersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel sjuksköterska
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1979-10-17 – 1979-11-20
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1981-11-16 – 1981-12-17
    • Ersättare 1980-10-20 – 1980-11-21
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 1996-07-01 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1996-06-30
    • Ledamot 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Suppleant 1980-10-07 – 1981-10-06
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1982-10-04 – 1988-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-04-17
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1998-05-07 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken

Motion 1997/98:So47 av Hans Karlsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:So47 av Hans Karlsson m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken Stöd till anhöriga I propositionen föreslår regeringen att ett särskilt stimulansbidrag om 100 miljoner kronor anvisas för 1999 och tre år framåt, i syfte att stödja anhörig- och


Utskottsberedning: -1997/98:SoU24
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:119 Bostadspolitik för hållbar utveckling

Motion 1997/98:Bo18 av Barbro Andersson och Ingrid Andersson (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Bo18 av Barbro Andersson och Ingrid Andersson s med anledning av prop. 1997/98:119 Bostadspolitik för hållbar utveckling Stöd till kommuner med övermäktiga åtaganden för boendet Regeringen föreslår att en särskild delegation inrättas för att från den 1 juli 1998 tillfälligtvis hantera frågor


Utskottsberedning: -1997/98:BoU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:87 Konstnärernas villkor

Motion 1997/98:Kr9 av Barbro Andersson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Kr9 av Barbro Andersson m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:87 Konstnärernas villkor I propositionen förordar regeringen en ökning av stödet till bl.a. lokala och regionala teater-dans- och musikinstitutioner. Det allmänna intresset för folklig musik, dans och sång ökar. Inom samtliga


Utskottsberedning: -1997/98:KrU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.