Inger Schörling (MP)

Inger Schörling (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Gävleborgs län
Titel kulturgeograf
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-09-29
    • Ledamot 1990-05-04 – 1990-10-03
    • Suppleant 1989-03-17 – 1990-05-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1988-11-11 – 1991-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1989-10-04 – 1990-10-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-09-29
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1989-03-17 – 1990-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1990/91:175 Vissa folkhälsofrågor

Motion 1990/91:So88 av Gunnar Björk m.fl. (c, m, fp, v, s, mp)

Motion till riksdagen 1990/91:So88 av Gunnar Björk m.fl. c, s, m, fp, v, mp med anledning av prop. 1990/91:175 Vissa folkhälsofrågor I proposition 1990/91:175 har regeringen lagt förslag till riksdagen om inrättande av ett statligt folkhälsoinstitut med huvuduppgift att på nationell nivå driva folkhälsofrämjande och


Utskottsberedning: -1990/91:SoU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Fi48 av Inger Schörling m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Fi48 av Inger Schörling m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition Vissa anslagsfrågor Information om Sveriges samarbete med EG De av regeringen föreslagna åtgärderna till informationsinsatser


Utskottsberedning: --------1990/91:FiU30 1990/91:FiU37
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Fi47 av Inger Schörling m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Fi47 av Inger Schörling m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition Bakgrund Det finns i dag bland vardagsmänniskor ett stigande intresse för livsmedel, som är producerat utan jordbruksgifter


Utskottsberedning: ----1990/91:FiU30
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.