Inger Davidson(KD)

Inger Davidson (KD)

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel Lärare
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • 2006-10-02 - 2010-10-04
    • 2002-09-30 - 2006-10-02
    • 1998-10-05 - 2002-09-30
    • 1994-10-08 - 1998-10-05
    • 1991-09-30 - 1991-10-04
    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.

    • 1994-10-03 - 1994-10-07
    • 1991-10-05 - 1994-10-03
    • Kristdemokraterna

    • Vice gruppledare 2009-02-09 - 2010-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2007-03-16 - 2009-02-09
    • Ordförande 1998-10-13 - 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Vice ordförande 2006-10-10 - 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 - 2006-10-02
    • Ledamot 1994-10-11 - 1998-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 - 2008-05-07
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 - 2006-10-16
    • Ledamot 1998-10-20 - 2002-10-14
    • Ledamot 1991-10-15 - 1994-10-03
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1994-10-18 - 1996-10-23
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 1998-10-20 - 2004-04-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 - 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bluffakturor

Skriftlig fråga 2009/10:712 av Davidson, Inger (kd)

den 9 april Fråga 2009/10:712 Bluffakturor av Inger Davidson (kd) till justitieminister Beatrice Ask (m) Tidigare under mandatperioden ställde jag en fråga till justitieministern angående åtgärder för att komma åt problemet med bluffakturor. Ministern öppnade då för att eventuellt återkomma

Inlämnad: 2010-04-09 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Översyn av hyreslagen

Motion 2009/10:C496 av Inger Davidson (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:C496 av Inger Davidson (kd) Översyn av hyreslagen kd858 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om hyresinbetalning. Motivering Hyreslagen regleras i jordabalken 12 kap. 20 §. Nuvarande utformning är problematisk då


Utskottsberedning: 2009/10:CU4
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2009/10:C496 av Inger Davidson (kd) (doc, 36 kB)

En civilrättslig samlevnadsbalk

Motion 2009/10:C495 av Stefan Attefall m.fl. (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:C495 av Stefan Attefall m.fl. (kd) En civilrättslig samlevnadsbalk kd856 Sammanfattning Våren 2009 beslutade riksdagen att införa en könsneutral äktenskapsbalk. Detta är ett beslut som mött stark kritik från flera håll och som även många av förespråkare för den nya lagen inte anser


Utskottsberedning: 2009/10:CU8
Riksdagsbeslut (1 förslag): 1 avslag

Motion 2009/10:C495 av Stefan Attefall m.fl. (kd) (doc, 54 kB)