Ingemar Vänerlöv (KD)

Ingemar Vänerlöv (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Speciallärare
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2010-10-04
    • Kristdemokraterna

    • Kvittningsman 2002-09-30 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2007-03-16 – 2010-10-04
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Levnadsförhållanden för personer med neuropsykiatrisk funktionsnedsättning

Motion 2009/10:So634 av Ingemar Vänerlöv (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:So634 av Ingemar Vänerlöv (kd) Levnadsförhållanden för personer med neuropsykiatrisk funktionsnedsättning kd720 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att utveckla samarbetet mellan berörda aktörer vad


Utskottsberedning: 2009/10:JuU21 2009/10:SoU1 2009/10:UbU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:So634 av Ingemar Vänerlöv (kd) (doc, 48 kB)

Barn som bevittnar misshandel

Motion 2009/10:Ju414 av Ingemar Vänerlöv (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju414 av Ingemar Vänerlöv (kd) Barn som bevittnar misshandel kd584 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda frågan om barnmisshandel. Motivering Att se en familjemedlem bli misshandlad är en allvarlig


Utskottsberedning: 2009/10:JuU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju414 av Ingemar Vänerlöv (kd) (doc, 42 kB)

Domares specialkompetens i rättsprocesserna gällande sexualbrott mot barn

Motion 2009/10:Ju413 av Ingemar Vänerlöv (kd)

Motion till riksdagen 2009/10:Ju413 av Ingemar Vänerlöv (kd) Domares specialkompetens i rättsprocesserna gällande sexualbrott mot barn kd585 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om nödvändigheten av specialkompetens hos domare och nämndemän när


Utskottsberedning: 2009/10:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ju413 av Ingemar Vänerlöv (kd) (doc, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.