Ingemar Nilsson(S)

Ingemar Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 203
Titel Ombudsman.
Född år 1956
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865906
E-post ingemar.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-04-06
    • Ledamot 2013-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2017-04-06 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-11-25 – 2017-04-06
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2017-09-19 – 2018-09-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-12-17 – 2015-10-31
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2016-11-01 –
    • Personlig suppleant 2014-10-24 – 2016-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lantmäteriets resurser

Skriftlig fråga 2016/17:156 av Ingemar Nilsson (S)

Fråga 2016/17:156 Lantmäteriets resurser av Ingemar Nilsson (S) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Lantmäteriet är en myndighet vars verksamhet är viktig för såväl privatpersoner och företag som offentlig verksamhet. Runt om i landet hörs nu larmsignaler från allt fler om att Lantmäteriets kapacitet är otillräcklig

Inlämnad: 2016-10-19 Svarsdatum: 2016-10-26 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:156 av Ingemar Nilsson (S) (pdf, 75 kB)

Beställaransvar

Motion 2016/17:1899 av Ingemar Nilsson (S)

Motion till riksdagen 2016/17:1899 av Ingemar Nilsson (S) Beställaransvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör se över lagstiftningen rörande beställaransvar inom åkerinäringen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Åkerinäringen


Utskottsberedning: 2016/17:TU13

Motion 2016/17:1899 av Ingemar Nilsson (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:1899 av Ingemar Nilsson (S) (pdf, 57 kB)

SGI och livslångt lärande

Motion 2016/17:1129 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:1129 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S) SGI och livslångt lärande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regelverket för sjukpenning under studietiden bör ses över och tillkännager detta för regeringen. Motivering Arbetstagarna


Utskottsberedning: 2016/17:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:1129 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S) (docx, 57 kB) Motion 2016/17:1129 av Jasenko Omanovic och Ingemar Nilsson (båda S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.