Ingemar Josefsson (S)

Ingemar Josefsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel fd borgarråd
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Valberedningen

    • Suppleant 1994-10-03 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem

Motion 2001/02:T28 av Ingemar Josefsson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T28 av Ingemar Josefsson m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om cykling och cykelleder. Motivering Sverige är ett utvecklat


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Svenska för invandrare

Motion 2001/02:Ub474 av Lena Sandlin-Hedman m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:Ub474 av Lena Sandlin-Hedman m.fl. s Svenska för invandrare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet av en översyn av svenska för invandrare. Motivering För att få ett jobb och kunna tillägna sig utbildning och växa


Utskottsberedning: 2001/02:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Bromma flygplats

Motion 2001/02:T399 av Sylvia Lindgren m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T399 av Sylvia Lindgren m.fl. s Bromma flygplats Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om behovet att skyndsamt förbereda en avveckling av flygverksamheten vid Bromma flygplats. Motivering Bromma flygplats har funnits sedan


Utskottsberedning: 2001/02:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.