Inge Garstedt (M)

Inge Garstedt (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun
Titel Jur.kand.
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-15 – 1991-11-17
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1991-10-18 – 1991-11-17
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastruktur i Skåne

Motion 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) Infrastruktur i Skåne m1678 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Motivering 2 Kommunikationsknutpunkt Skåne 3 Felande länkar avseende det skånska vägnätet 4 Öka betydelsen av RTI-planen 4 Skånes hamnar är viktiga


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2009/10:T538 av Anne-Marie Pålsson m.fl. (m) (doc, 64 kB)

Medfinansiering

Motion 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. (m) Medfinansiering m1839 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om medfinansiering av infrastrukturprojekt. Motivering Infrastruktur är av stor vikt för många kommuner och regioner. Önskemål


Utskottsberedning: 2009/10:TU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T503 av Hans Wallmark m.fl. (m) (doc, 40 kB)

Bröstcancervård

Motion 2009/10:So640 av Margareta Cederfelt och Inge Garstedt (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So640 av Margareta Cederfelt och Inge Garstedt (m) Bröstcancervård m1776 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en förbättrad bröstcancervård. Motivering Årligen insjuknar ungefär 7 000 kvinnor i Sverige i bröstcancer.


Utskottsberedning: 2009/10:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So640 av Margareta Cederfelt och Inge Garstedt (m) (doc, 40 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.