Inge Carlsson (S)

Inge Carlsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel metallarbetare
Född år 1941

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-10-08

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-05-01 – 2002-09-30
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-11-07 – 1994-10-02
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-11-07 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2000-11-28 – 2002-10-08
    • Ledamot 2000-10-27 – 2000-11-27
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Suppleant 1989-01-11 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2001/02:64 Vissa tobaksfrågor

Motion 2001/02:K39 av Inge Carlsson (s)

Motion till riksdagen 2001/02:K39 av Inge Carlsson (s) med anledning av prop. 2001/02:64 Vissa tobaksfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en mer nyanserad syn på tobak där man skiljer cigarettrökning från rökfri tobak som snus. Motivering I


Utskottsberedning: 2001/02:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

finansiell och politisk samordning

Skriftlig fråga 2001/02:152 av Carlsson, Inge (s)

den 2 november Fråga 2001/02:152 av Inge Carlsson (s) till statsrådet Ingela Thalén om finansiell och politisk samordning Det krävs en helhetssyn på individen och en samordning av insatser för att ohälsa ska kunna förebyggas. En bättre samordning av resurser mellan hälso- och sjukvården och socialförsäkringen

Inlämnad: 2001-11-02 Besvarare: statsrådet Ingela Thalén (S)

Hamnverksamhet

Motion 2001/02:T417 av Michael Hagberg och Inge Carlsson (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T417 av Michael Hagberg och Inge Carlsson (s) Hamnverksamhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om godstransporter och hamnverksamhet. Motivering Sverige är till ytan ett stort land med långa kuststräckor. Detta


Utskottsberedning: 2001/02:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.