Ingbritt Irhammar (C)

Ingbritt Irhammar (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Titel lågstadielärare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-04-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-11 – 1996-10-10
    • Ordinarie 1995-10-11 – 1998-04-30
    • Ordinarie 1992-11-16 – 1994-10-03
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-01-10 – 1995-10-10
    • Ersättare 1991-10-05 – 1992-11-15
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-04-30
    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-10
    • Ledamot 1991-10-18 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1991-10-17
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1995-01-16 – 1998-04-30
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi53 av Barbro Westerholm m.fl. (fp, c, mp, kd)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi53 av Barbro Westerholm m.fl. fp, c, mp, kd med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition Regeringen föreslår i 1998 års ekonomiska vårproposition att styckeskatten på cigaretter skall sänkas från 85 öre till 20 öre medan den del av skatten som är detaljhandelspriset


Utskottsberedning: -----1997/98:FiU20
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi18 av Olof Johansson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi18 av Olof Johansson m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition 1 Sammanfattning  3 2 En politik för ökad sysselsättning, trygghet och tillväxt  4 3 Ett starkt Sverige utanför EMU  6 3.1 Förtroendet för prisstabilitetsmålet med rörlig växelkurs har


Utskottsberedning: ---------------------------1997/98:FiU20 1997/98:FiU26 1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (54 yrkanden): , , 27 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:97 Polisens register

Motion 1997/98:Ju47 av Andre vice talman Görel Thurdin m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:Ju47 av Andre vice talman Görel Thurdin m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:97 Polisens register Propositionen innehåller bland annat förslag till en polisdatalag vilken skall ersätta den nuvarande polisregisterlagen 1965:94Kriminalunderrättelseregister När det gäller hanteringen av


Utskottsberedning: -1997/98:JuU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.