Inga-Britt Johansson (S)

Inga-Britt Johansson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel inspektör
Född år 1937

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-12-01

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1995-10-10 – 1998-10-05
    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1982-10-04 – 1995-01-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1981-10-14 – 1981-11-15
    • Ersättare 1980-11-20 – 1980-12-20
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1995-01-01
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1983-10-04 – 1985-09-29
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1983-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Deputerad 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Ledamot 1985-09-30 – 1988-10-02
    • Suppleant 1982-10-04 – 1985-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 1995-10-20 – 1998-12-01
    • EES-EFTA delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • EG-delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Suppleant 1993-01-21 – 1994-10-03
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastruktur i Västsverige

Motion 1997/98:T219 av Rune Evensson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:T219 av Rune Evensson m.fl. s Infrastruktur i Västsverige Vi socialdemokrater i västra Götaland vill att alla de 1,5 miljoner människor som bor och verkar i regionen ska känna trygghet och kunna påverka sin egen vardag och de politiska beslut som fattas. Vårt mål är att genom beslut i regionfullmäktige


Utskottsberedning: -1997/98:TU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Social ekonomi

Motion 1997/98:N281 av Marianne Carlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:N281 av Marianne Carlström m.fl. s Social ekonomi Industrialismen har präglat allt ekonomiskt tänkande från mitten av 1800-talet och fram till våra dagar. Det har varit industrialismen som utgjort grunden för flertalet människors sysselsättning och relativa välstånd under 1900-talet. Det


Utskottsberedning: -1997/98:NU10
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Förslag till ändringar i kommunallagen

Motion 1997/98:K527 av Marianne Carlström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:K527 av Marianne Carlström m.fl. s Förslag till ändringar i kommunallagen Under de sista 15 åren har en rad uppgifter förts från såväl staten som landstingen till primärkommunerna. Det har funnits en direkt politisk vilja att föra ut beslut för att hitta lokala lösningar. Detta innebär också


Utskottsberedning: -1997/98:KU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.