Ida Karkiainen (S)

Ida Karkiainen (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Norrbottens län, plats 312
Titel Strateg
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post ida.karkiainen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2016-04-05 – 2018-09-24
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2015-08-31
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2015-09-01 – 2016-04-04
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-05-05 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2014-11-25 – 2018-09-24
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Extra suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Suppleant kulturutskottet 14-, utbildningsutskottet 14- och konstitutionsutskottet 15-.
  • Föräldrar

    Vårdaren Nils Karkiainen och administratören Kerstin Hedlund.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskapliga programmet med inriktning miljövetenskap, Tornedalsskolan, Haparanda 03-06. Politices Magister, Luleå tekniska universitet 06-10.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Ica Supermarket samt Ica Maxi 05-10. Fritidsledare, Station - Ungdomens Hus, Haparanda stad 07-10. Projektledare, kommunledningen, Haparanda 10-11. Strateg, Norrbottens läns landsting 11-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Norrbotten 15-. Styrelseledamot, Stiftelsen arbetarrörelsens arkiv och bibliotek 16-. Ungdomsdelegat, Världshälsoorganisationen, Socialstyrelsen 06-10.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Haparanda 10-. Kommunstyrelsen, Haparanda 11-14. Vice ordförande, barn-och ungdomsnämnden, Haparanda 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Rädda Barnen, Haparanda 09-12. Styrelseledamot, Rädda Barnen, Norrbottens distrikt 10-12. Ordförande, Haparanda arbetarekommun 16-, vice ordförande 10-12. Styrelseledamot, FN-föreningen, Haparanda 16-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Trygga och moderna utemiljöer på skolor och förskolor

Motion 2018/19:2669 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2669 av Ida Karkiainen m.fl. S Trygga och moderna utemiljöer på skolor och förskolor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av trygga och moderna utemiljöer på skolor och förskolor och tillkännager detta för regeringen. Motivering Åren


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2669 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2669 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Minnesmonument över folkmordet i Srebrenica

Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. S Minnesmonument över folkmordet i Srebrenica Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett minnesmonument för offren i folkmordet i Srebrenica och krigen på Balkan och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: KrU

Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2674 av Laila Naraghi m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Underlätta omställning på arbetsmarknaden

Motion 2018/19:2114 av Emilia Töyrä m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2018/19:2114 av Emilia Töyrä m.fl. S Underlätta omställning på arbetsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att underlätta omställning på arbetsmarknaden genom att förbättra tillgången till eftergymnasial utbildning


Utskottsberedning: UbU

Motion 2018/19:2114 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2114 av Emilia Töyrä m.fl. (S) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.