Hugo Hegeland (M)

Hugo Hegeland (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel professor
Född år 1922

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1982-10-04 – 1994-10-03
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Forskning om etik i politiken

Motion 1993/94:Ub653 av Barbro Westerholm m.fl. (fp, m, v, kds, c)

Motion till riksdagen 1993/94:Ub653 av Barbro Westerholm m.fl. fp, m, c, kds, v Forskning om etik i politiken Forskarna Mikael Gilljam och Sören Holmberg drar på grundval av de resultat de fått fram i 1991 års valundersökning slutsatsen att misstron och cynismen gentemot partier och politiker har vuxit i stort sett


Utskottsberedning: -1993/94:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Avdragsrätt i stället för flerbarnstillägg

Motion 1993/94:So602 av Hugo Hegeland (m)

Motion till riksdagen 1993/94:So602 av Hugo Hegeland m Avdragsrätt i stället för flerbarnstillägg En snabb tillväxt av den offentliga skulden som vi nu ser har inget moget västland någonsin upplevt i fredstid, såvitt vi vetskriver Klas Eklund och Lars Heikensten i DN Debatt den 3 januari 1994. Det har inte jag heller,


Utskottsberedning: -1993/94:SoU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Särkullsbarns arvsrätt

Motion 1993/94:L421 av Hugo Hegeland (m)

Motion till riksdagen 1993/94:L421 av Hugo Hegeland m Särkullsbarns arvsrätt Under de senaste årtiondena har vissa förändringar skett i den praktiska tillämpningen av arvsrätten. Således har adoptivbarn fått närmare förbindelse med sin sociala och juridiska omgivning samtidigt som samhörigheten med ursprungssläkten


Utskottsberedning: -1993/94:LU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.