Hillevi Engström (M)

Hillevi Engström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel Kriminalinspektör.
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-01-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2015-01-19
    • Ledig 2010-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2010-10-05
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ordförande 2008-02-19 – 2010-10-04
    • Ledamot 2008-02-14 – 2008-02-18
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-02-14
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2015-01-19
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-03-13
    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-01-18 – 2009-02-19
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-01-15
    • Suppleant 2005-10-12 – 2006-10-10
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2008-03-28 – 2010-10-05
    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-03-26
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2008-05-09 – 2010-10-12
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-11-01 – 2015-01-19
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-01-19
    • Arbetsmarknadsdepartementet

    • Arbetsmarknadsminister 2010-10-06 – 2013-09-17
    • Utrikesdepartementet

    • Statsråd 2013-09-17 – 2014-10-03

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-15. Ledamot justitieutskottet 06-08, EU-nämnden 06-08 och arbetsmarknadsutskottet 08, ordförande 08-10. Ledamot utrikesutskottet 14-15 och sammansatta justitie- och socialutskottet 08. Suppleant konstitutionsutskottet 02-04, lagutskottet 02-06, justitieutskottet 02-06, EU-nämnden 05-06 och 08-09 och sammansatta justitie- och socialutskottet 06. Ledamot riksdagsstyrelsen 06-08, riksdagsgruppens förtroenderåd 06-10, krigsdelegationen 08-10 och Europarådets svenska delegation 14-15. Suppleant riksdagsstyrelsen 08-10 och Utrikesnämnden 14-15. Ordförande riksdagens idrottsklubb 06-10. Statsråd och chef (arbetsmarknadsminister), Arbetsmarknadsdepartementet 101006-130917. Statsråd (biståndsminister), Utrikesdepartementet 130917-141003.
  • Föräldrar

    Folkskolläraren Georg Pettersson och ekonomen Barbro Pettersson, f. Olsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Rudbecksskolan i Sollentuna, slutår 81. Polishögskolan 83. Juridik och arbetsmarknadskunskap m.m., Stockholms universitet och Örebro högskola.
  • Anställningar

    Polis, Länspolismyndigheten i Stockholm 83-. Ombudsman, Svenska Polisförbundet 95-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Utlänningsnämnden 03-05, Rikspolisstyrelsens personalansvarsnämnd 03-06, Domstolsverket 04- och Rikspolisstyrelsen 06-10. Ledamot, Kommittén för översyn av utlänningslagstiftningen 04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sollentuna 98-10. Ersättare, kommunstyrelsen 98-02. Vice ordförande, socialnämnden 98-02.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Genomförande av budgeten för utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Interpellation 2014/15:195 av Karin Enström (M)

Interpellation 2014/15:195 Genomförande av budgeten för utgiftsområde 7 Internationellt bistånd av Karin Enström M till Statsrådet Isabella Lövin MP Sverige har ett moraliskt ansvar att arbeta för att utrota fattigdom och förtryck. Det målet är långt ifrån uppnått. Sverige ska därför ha en ambitiös utvecklingspolitik

Inlämnad: 2014-12-19 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2014/15:195 av Karin Enström (M) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Genomförande av budgeten för utgiftsområde 7 Internationellt bistånd

Panzisjukhuset

Interpellation 2014/15:174 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2014/15:174 Panzisjukhuset av Désirée Pethrus KD till Statsrådet Isabella Lövin MP I Demokratiska republiken Kongo är det farligare att vara flicka än soldat. Enligt en amerikansk studie 2011 av en forskare vid American Public Health Association våldtas 48 kvinnor i timmen, 1 100 om dagen, i DR Kongo. Antalet

Inlämnad: 2014-12-03 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2014/15:174 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Panzisjukhuset

Frihet och utveckling i världen

Motion 2014/15:2993 av Karin Enström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2014/15:2993 av Karin Enström m.fl. M Frihet och utveckling i världen Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering 1.Inledning Sverige tar ansvar i en orolig värld 2.Demokrati, folkrätt och mänskliga rättigheter Grunden för vår utrikespolitik 2.1Våra värderingar


Utskottsberedning: 2014/15:JuU14 2014/15:NU13 2014/15:SfU11 2014/15:UFöU5 2014/15:UU10 2014/15:UU11 2014/15:UU15 2014/15:UU2 2014/15:UU9 2016/17:UU5
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): 29 avslag, 1 bifall,

Motion 2014/15:2993 av Karin Enström m.fl. (M) (docx, 78 kB) Motion 2014/15:2993 av Karin Enström m.fl. (M) (pdf, 179 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.