Henrik Westman (M)

Henrik Westman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Titel kansliråd
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 2001-09-19 – 2002-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2001-09-18
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:AU7 6 april 2006 Anställningsvillkor i bemanningsföretag
Debatt om förslag 2005/06:AU2 9 mars 2006 Arbetsmiljö

med anledning av prop. 2005/06:190 Skatt på flygresor

Motion 2005/06:Sk26 av Lennart Hedquist m.fl. (m)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag i enlighet med vad som anförs i motionen. Regeringens förslag I propositionen lämnas ett förslag till en lag om skatt på flygresor. Förslaget innebär att flygskatt skall betalas för passagerare som reser från en svensk flygplats i ett flygplan som


Utskottsberedning: 2005/06:SkU34
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Sk26 av Lennart Hedquist m.fl. (m) (doc, 54 kB)

med anledning av prop. 2005/06:155 Makt att forma samhället och sitt eget liv – nya mål i jämställdhetspolitiken

Motion 2005/06:A4 av Anders G Högmark m.fl. (m)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om makt och inflytande. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ekonomisk jämställdhet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om


Utskottsberedning: 2005/06:AU11
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2005/06:A4 av Anders G Högmark m.fl. (m) (doc, 97 kB)

med anledning av prop. 2005/06:192 Lära, växa, förändra – Regeringens folkbildningsproposition

Motion 2005/06:Kr37 av Kent Olsson m.fl. (m)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en definition av vad som är folkbildning. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en utvärdering av folkbildningen. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2005/06:KrU14
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2005/06:Kr37 av Kent Olsson m.fl. (m) (doc, 50 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.