Henrik von Sydow(M)

Henrik von Sydow (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Titel jur.kand.
Född år 1976

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-01-01 – 2014-09-29
    • Ledig 2011-09-01 – 2011-12-31
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2011-08-31
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2012-01-01 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-09-01 – 2011-12-31
    • Ordförande 2010-10-12 – 2011-08-31
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2008-03-06
    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2008-03-06 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-23
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2007-03-27 – 2009-05-06
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2003-09-17 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2012-11-01 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Konkurrenskraftskommission för bättre regleringar och ökad tillväxt

Motion 2013/14:N240 av Henrik von Sydow (M)

Motion till riksdagen 2013/14:N240 av Henrik von Sydow (M) Konkurrenskraftskommission för bättre regleringar och ökad tillväxt M1699 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att öka fokus i arbetet med bättre regleringar


Utskottsberedning: 2013/14:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N240 av Henrik von Sydow (M) (doc, 56 kB)

Förstärkt kommunal revision

Motion 2013/14:K238 av Henrik von Sydow (M)

Motion till riksdagen 2013/14:K238 av Henrik von Sydow (M) Förstärkt kommunal revision M1686 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheten att utveckla en mer självständig och professionaliserad kommunal revision. Riksdagen


Utskottsberedning: 2013/14:KU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:K238 av Henrik von Sydow (M) (doc, 57 kB)

Sveriges framtida energiförsörjning

Motion 2013/14:N313 av Jenny Petersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2013/14:N313 av Jenny Petersson m.fl. (M) Sveriges framtida energiförsörjning M1627 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om Sveriges framtida energiförsörjning. Motivering Hur Sveriges energiförsörjning exakt kommer att


Utskottsberedning: 2013/14:NU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N313 av Jenny Petersson m.fl. (M) (doc, 59 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.