Heli Berg (FP)

Heli Berg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Blekinge län
Titel konsthantverkare
Född år 1953

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Suppleant 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:FöU12 4 maj 2006 Naturkatastrofer, m.m.
Frågestund 9 mars 2006 Frågestund

Valarbetare i uniform

Skriftlig fråga 2005/06:2068 av Berg, Heli (fp)

den 28 augusti Fråga 2005/06:2068 av Heli Berg (fp) till försvarsminister Leni Björklund (s) Valarbetare i uniform På valmaterial för socialdemokraterna i Ronneby förekommer i persongalleriet en bild på en man i fältuniform. Personen i fråga är anställd som officer i Försvarsmakten. Att

Inlämnad: 2006-08-28 Besvarare: Leni Björklund (S)

Barns rätt till färdtjänst

Skriftlig fråga 2005/06:2000 av Berg, Heli (fp)

den 11 augusti Fråga 2005/06:2000 av Heli Berg (fp) till socialminister Berit Andnor (s) Barns rätt till färdtjänst I Blekinge har en ung flicka med ett livslångt funktionshinder nekats rätten till färdtjänst. I länsrättens dom efter det att Blekingetrafikens beslut överklagats av

Inlämnad: 2006-08-11 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av prop. 2005/06:203 Svenskt deltagande i en EU-ledd militär förstärkningsstyrka till stöd för FN-insatsen i Demokratiska republiken Kongo

Motion 2005/06:U11 av Allan Widman m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen noga skall följa uppbyggnaden av och tillgängligheten till kvalificerade sjukvårdsresurser för det svenska förbandet i Demokratiska republiken Kongo. Riksdagen tillkännager för regeringen som


Utskottsberedning: 2005/06:UFöU2
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:U11 av Allan Widman m.fl. (fp) (doc, 44 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.