Helena Rivière (M)

Helena Rivière (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel Bokförläggare
Född år 1940

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-06 – 2006-11-15
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-11-16 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Statsministerns frågestund 25 september 2008 Statsministerns frågestund
Statsministerns frågestund 15 maj 2008 Statsministerns frågestund
Debatt om förslag 2006/07:SfU6 11 april 2007 Vissa regler om ränta i samband med återkrav

Fonden för Auschwitz-Birkenaus bevarande

Motion 2009/10:U344 av Mikael Oscarsson m.fl. (kd, fp, c, m, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:U344 av Mikael Oscarsson m.fl. (kd, fp, c, m, mp) Fonden för Auschwitz-Birkenaus bevarande Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda förutsättningarna för ett långsiktigt åtagande


Utskottsberedning: 2009/10:UU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U344 av Mikael Oscarsson m.fl. (kd, fp, c, m, mp) (doc, 42 kB)

Skattereduktion vid organdonation

Motion 2008/09:Sk211 av Finn Bengtsson och Helena Rivière (m)

Motion till riksdagen 2008/09:Sk211 av Finn Bengtsson och Helena Rivière (m) Skattereduktion vid organdonation m1133 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en symbolisk skattereduktion vid organdonation. Motivering Bristen på organdonatorer


Utskottsberedning: 2008/09:SkU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Sk211 av Finn Bengtsson och Helena Rivière (m) (doc, 41 kB)

Bemanningsbranschens affärsidé är matchning

Motion 2007/08:A350 av Helena Rivière (m)

Motion till riksdagen 2007/08:A350 av Helena Rivière (m) Bemanningsbranschens affärsidé är matchning m1362 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om bemanningsföretag. Motivering Bemanningsbranschens affärsidé är att koppla ihop människor som


Utskottsberedning: 2007/08:AU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:A350 av Helena Rivière (m) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.