Helena Lindahl (C)

Helena Lindahl (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Västerbottens län, plats 168
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865984
E-post helena.lindahl[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2010-10-04 – 2011-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2011-09-30 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-10-13
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10- (statsrådsersättare 101004-110929). Ledamot näringsutskottet 11-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-14, näringsutskottet 10-11 och civilutskottet 14-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Turisttrafik

Motion 2018/19:2720 av Per Åsling och Helena Lindahl (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2720 av Per Åsling och Helena Lindahl båda C Turisttrafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Trafikverket i uppdrag att tillsammans med näringslivet och övriga berörda myndigheter undersöka behovet av att anpassa infrastrukturen till


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2720 av Per Åsling och Helena Lindahl (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2720 av Per Åsling och Helena Lindahl (båda C) (pdf, 76 kB)

Inlandsbanan

Motion 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. C Inlandsbanan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Trafikverket i nära samverkan med Inlandsbanan AB och näringslivet i uppdrag att se över Inlandsbanans framtida funktion med svensk normalstandard integrerat


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. (C) (docx, 71 kB) Motion 2018/19:2701 av Per Åsling m.fl. (C) (pdf, 87 kB)

Översyn av den svenska sjöfarten

Motion 2018/19:2556 av Helena Lindahl och Per Åsling (båda C)

Motion till riksdagen 2018/19:2556 av Helena Lindahl och Per Åsling båda C Översyn av den svenska sjöfarten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att tillsätta en utredning gällande sjöfartens organisation i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering


Utskottsberedning: TU

Motion 2018/19:2556 av Helena Lindahl och Per Åsling (båda C) (docx, 69 kB) Motion 2018/19:2556 av Helena Lindahl och Per Åsling (båda C) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.