Helena Höij (KD)

Helena Höij (KD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun
Titel kvalitetsrevisor
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2000-06-08 – 2001-09-18
    • Ledamot 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 1999-05-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2000-06-08 – 2000-10-18
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-04-29
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2003-10-03 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2004-04-29 – 2006-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2005/06:404 av Höij, Helena (kd) 5 juni 2006 Ambassad i Tunisien
Debatt om förslag 2005/06:KU26 18 maj 2006 Kommunal demokrati och kompetens
Interpellationsdebatt 2005/06:375 av Höij, Helena (kd) 15 maj 2006 Åtgärder mot reklam för sexuella tjänster
Debatt om förslag 2005/06:KU27 3 maj 2006 Stärkt revision och ansvarsprövning i kommuner och landsting

Författningsskydd för invandrare

Skriftlig fråga 2005/06:2096 av Höij, Helena (kd)

den 1 september Fråga 2005/06:2096 av t redje vice talman Helena Höij (kd) till justitieminister Thomas Bodström (s) Författningsskydd för invandrare Sverige har under många år tagit emot människor som förföljs i sina hemländer. Ofta är det religiösa minoriteter, som exempelvis kopterna,

Inlämnad: 2006-09-01 Besvarare: Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2005/06:201 Morgondagens nyheter – nya villkor för driftsstödet till dagstidningar

Motion 2005/06:K31 av Ingvar Svensson m.fl. (kd)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om analys av neddragning av stödet till storstadstidningarna jämfört med landsortstidningarna. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en utredning av sammanslagna och uppköpta


Utskottsberedning: 2005/06:KU40
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:K31 av Ingvar Svensson m.fl. (kd) (doc, 40 kB)

Ambassad i Tunisien

Interpellation 2005/06:404 av Höij, Helena (kd)

den 12 maj Interpellation 2005/06:404 av Tredje vice talman Helena Höij (kd) till utrikesminister Jan Eliasson (s) Ambassad i Tunisien Regeringen stängde i september 2001 Sveriges ambassad i Tunisien. När en ambassad stängs bryts de diplomatiska förbindelserna. Detta har fått stora

Inlämnad: 2006-05-12 Besvarare: Jan Eliasson (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ambassad i Tunisien

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.