Helena Hillar Rosenqvist (MP)

Helena Hillar Rosenqvist (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län
Titel skolkurator
Född år 1946

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-12-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2005-04-21 – 2005-08-22
    • Suppleant 2003-12-15 – 2004-10-19
    • Bostadsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Riksrevisionens styrelse

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:BoU11 3 maj 2006 Naturresursfrågor och vattenrätt
Debatt om förslag 2005/06:BoU5 10 mars 2006 Fastighetsrättsliga frågor
Debatt om förslag 2005/06:BoU7 23 februari 2006 Plan- och byggfrågor

Flygövningar över Komosse

Skriftlig fråga 2005/06:2055 av Hillar Rosenqvist, Helena (mp)

den 24 augusti Fråga 2005/06:2055 av Helena Hillar Rosenqvist (mp) till statsrådet Lena Sommestad (s) Flygövningar över Komosse Både människor och miljö lider av flygningarna som Såtenäs flygflottilj genomför så gott som dagligen över land. Komosse har varit naturreservat sedan 1949 och

Inlämnad: 2006-08-24 Besvarare: Leni Björklund (S)

med anledning av prop. 2005/06:172 Nationell klimatpolitik i global samverkan

Motion 2005/06:MJ48 av Åsa Domeij m.fl. (mp)

Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning: klimat – en solidaritetsfråga 4 1 Mål 5 Avräkningsmål 5 Långsiktigt mål 6 Rättvist miljöutrymme 6 Kontinuerlig minskning 6 Mål på mellansikt 7 Mål på kort sikt 7 Sektorsdelmål 7 Sänkor 7 Uppföljning 8 2


Utskottsberedning: 2005/06:MJU14 2005/06:MJU15
Riksdagsbeslut (27 yrkanden): 27 avslag

Motion 2005/06:MJ48 av Åsa Domeij m.fl. (mp) (doc, 165 kB)

med anledning av skr. 2005/06:126 Strategiska utmaningar – En vidareutveckling av svensk strategi för hållbar utveckling

Motion 2005/06:MJ35 av Karin Svensson Smith m.fl. (-, mp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen återkommer till riksdagen med ett förslag till distinkt definition av begreppet långsiktigt hållbar utveckling utifrån målet att avvärja hot mot jordens livsuppehållande system och att denna definition ges en överordnad funktion i skrivelsen. Inledning Regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:MJU31
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:MJ35 av Karin Svensson Smith m.fl. (-, mp) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.