Helena Bargholtz (FP)

Helena Bargholtz (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel jur kand.
Född år 1942

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2008-11-11 – 2009-06-17
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-06-18 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 1998-10-20 – 1999-10-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1999-10-01 – 2000-02-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-09-25 – 2002-09-29
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-10-07 – 2003-11-20
    • Suppleant 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Suppleant 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Suppleant 2001-03-27 – 2001-04-26
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2000-02-15 – 2001-09-25
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2008-11-25 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-10-15
    • Valberedningen

    • Ledamot 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Europarådets svenska delegation

    • Ledamot 2003-01-01 – 2006-10-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2009/10:JuU29 5 maj 2010 Trafiknykterhetskontroller i hamnar
Beslut 2009/10:20100317vo 17 mars 2010 Beslut
Utrikespolitisk debatt 17 februari 2010 Utrikespolitisk debatt
Debatt om förslag 2008/09:KU23 20 maj 2009 Lag om nationella minoriteter och minoritetsspråk m.m.

Avrättningar av politiska fångar i Iran

Skriftlig fråga 2009/10:835 av Bargholtz, Helena (fp)

den 24 maj Fråga 2009/10:835 Avrättningar av politiska fångar i Iran av Helena Bargholtz (fp) till utrikesminister Carl Bildt (m) Nyligen avrättades fem politiska fångar i Iran. Därtill har regimen fastställt dödsdomen för ytterligare sex politiska fångar för deras medverkan i regimkritiska

Inlämnad: 2010-05-24 Besvarare: Carl Bildt (M)

Mänskliga rättigheter för bahaier i Iran

Skriftlig fråga 2009/10:535 av Bargholtz, Helena (fp)

den 17 februari Fråga 2009/10:535 Mänskliga rättigheter för bahaier i Iran av Helena Bargholtz (fp) till utrikesminister Carl Bildt (m) Medlemmar i den religiösa rörelsen bahai, som uppstod i Iran i mitten av 1800-talet, tolereras inte av den iranska regimen. De förföljs och diskrimineras

Inlämnad: 2010-02-17 Besvarare: Carl Bildt (M)

Vaccination av små barn

Skriftlig fråga 2009/10:380 av Bargholtz, Helena (fp)

den 21 december Fråga 2009/10:380 Vaccination av små barn av Helena Bargholtz (fp) till statsrådet Maria Larsson (kd) Vaccinering av barn mot pneumokocker ingår sedan den 1 januari 2009 i det allmänna svenska barnvaccinationsprogrammet. Det ger små barn skydd mot vanligt förekommande

Inlämnad: 2009-12-21 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.