Hans Stenberg(-)

Hans Stenberg (S)

Valkrets Västernorrlands län
Född år 1953
Avliden den 27 augusti 2016

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-02
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 1993-02-25 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1993-02-24
    • Valberedningen

    • Suppleant 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Suppleant 1998-10-05 – 2002-09-30
    • EES-EFTA delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • EFTA-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31
    • EG-delegationen

    • Suppleant 1994-10-11 – 1994-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2009/10:388 av Stenberg, Hans (s) 8 juni 2010 Vattenskotrar
Interpellationsdebatt 2009/10:224 av Stenberg, Hans (s) 19 mars 2010 Statlig verksamhet i Ånge
Interpellationsdebatt 2009/10:223 av Stenberg, Hans (s) 12 februari 2010 IMO:s svavelregler
Debatt om förslag 2009/10:TU8 17 december 2009 Fordonsbesiktning

Vattenskotrar

Interpellation 2009/10:388 av Stenberg, Hans (s)

den 20 maj Interpellation 2009/10:388 Vattenskotrar av Hans Stenberg (s) till justitieminister Beatrice Ask (m) Enligt förordning 1993:1053 om användning av vattenskoter får vattenskotrar endast användas i allmän farled och i sådana vattenområden där berörd länsstyrelse har meddelat föreskrifter. Trots

Inlämnad: 2010-05-20 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vattenskotrar

Statlig verksamhet i Ånge

Interpellation 2009/10:224 av Stenberg, Hans (s)

den 4 februari Interpellation 2009/10:224 Statlig verksamhet i Ånge av Hans Stenberg (s) till näringsminister Maud Olofsson (c) Ånge är en liten kommun i Norrlands inland som på kort tid har drabbats mycket hårt av nedläggning av statliga verksamheter. För tre år sedan flyttade SJ

Inlämnad: 2010-02-04 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statlig verksamhet i Ånge

IMO:s svavelregler

Interpellation 2009/10:223 av Stenberg, Hans (s)

den 3 februari Interpellation 2009/10:223 IMO:s svavelregler av Hans Stenberg (s) till statsrådet Åsa Torstensson (c) Jag har tidigare ställt en skriftlig fråga till statsrådet Åsa Torstensson om den svenska regeringen skulle följa Finlands exempel gällande svavelregler för sjöfarten. Det

Inlämnad: 2010-02-03 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: IMO:s svavelregler

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.