Hans Linde(V)

Hans Linde (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 228
Titel Student/Behandlingsassistent
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864682
E-post hans.linde[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2010-10-05 – 2016-02-02
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2016-05-25 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2017-05-02 – 2021-05-02
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Suppleant 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Suppleant 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Suppleant 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2009-02-12 – 2009-03-12
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Suppleant 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2006-11-07 – 2010-10-12
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2010-10-13 – 2010-11-17

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bistånd till hbtq-organisationer

Skriftlig fråga 2016/17:1455 av Hans Linde (V)

Fråga 2016/17:1455 Bistånd till hbtq-organisationer av Hans Linde (V) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) På flera platser på jorden hårdnar förtrycket av hbtq-personer. I ett åttiotal stater är samkönade relationer förbjudna, och från bland annat Tjetjenien och Syrien kommer rapporter om förföljelse av hbtq-personer.

Inlämnad: 2017-05-19 Svarsdatum: 2017-05-31 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1455 av Hans Linde (V) (pdf, 81 kB)

Juridiskt kön och medicinsk könskorrigering

Skriftlig fråga 2016/17:1427 av Hans Linde (V)

Fråga 2016/17:1427 Juridiskt kön och medicinsk könskorrigering av Hans Linde (V) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) Att kunna få uttrycka sin könsidentitet på sina egna villkor är att betrakta som en grundläggande mänsklig rättighet. Det är en rättighet som trots detta inte respekteras i Sverige.

Inlämnad: 2017-05-17 Svarsdatum: 2017-05-24 Besvarare: Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1427 av Hans Linde (V) (pdf, 79 kB)

med anledning av prop. 2016/17:181 Statligt ägda bolag i omvandling

Motion 2016/17:3740 av Birger Lahti m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3740 av Birger Lahti m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:181 Statligt ägda bolag i omvandling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslå r regeringens förslag om att avyttra statens aktier i Metria AB. Riksdagen avslå r regeringens förslag om att avyttra


Utskottsberedning: 2016/17:NU24

Motion 2016/17:3740 av Birger Lahti m.fl. (V) (docx, 62 kB) Motion 2016/17:3740 av Birger Lahti m.fl. (V) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.