Hans Leghammar (MP)

Hans Leghammar (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Titel slöjdlärare
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1991-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-04 – 1991-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1990-10-04 – 1991-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. (kompletteringsproposition)

Motion 1990/91:Fi47 av Inger Schörling m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Fi47 av Inger Schörling m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1991/92, m.m. kompletteringsproposition Bakgrund Det finns i dag bland vardagsmänniskor ett stigande intresse för livsmedel, som är producerat utan jordbruksgifter


Utskottsberedning: ----1990/91:FiU30
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:115 Vissa skollagsfrågor m.m.

Motion 1990/91:Ub181 av Eva Goës m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub181 av Eva Goe s m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:115 Vissa skollagsfrågor m.m. 1. Inledning Mycket har hänt de två senaste åren på skolans område. Miljöpartiet de grönas krav på avveckling av SÖ, förändrat statsbidragssystem, mer inflytande i skolan för elever, lärare och föräldrar


Utskottsberedning: --------------1990/91:UbU17
Riksdagsbeslut (28 yrkanden): , , 14 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:149 Radio- och TV-frågor

Motion 1990/91:K85 av Inger Schörling m.fl. (mp)

Motion till riksdagen 1990/91:K85 av Inger Schörling m.fl. mp med anledning av prop. 1990/91:149 Radio- och TV- frågor Inledning Miljöpartiet de gröna har tillsammans med de övriga riksdagspartierna deltagit i den s.k. radio- och TV- beredningen som berett TV-reklamfrågan och vissa andra radio- och TV-politiska frågor.


Utskottsberedning: ---1990/91:KU39
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.