Hans Hoff (S)

Hans Hoff (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 157
Titel Ombudsman.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864944
E-post hans.hoff[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-10-15 – 2018-09-24
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-11-16 – 1998-10-05
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-21 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1996-09-26 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-11-17 – 1996-09-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1997-10-10 – 1998-10-04
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Personlig suppleant 2001-11-22 – 2004-10-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2003-09-03
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-10-13
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2016-01-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 95-98 (statssekreterarersättare 951116-981005) och 99-. Ledamot finansutskottet 02-10, konstitutionsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 95-98, näringsutskottet 97-98 och finansutskottet 99-02. Ledamot Interparlamentariska unionens svenska delegation 02-03, Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 04-06, rådet för ledamotsnära frågor 10-14 och riksbanksfullmäktige 14-. Suppleant Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 01-04, riksdagsstyrelsen 10-14 och riksdagens ansvarsnämnd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falkenberg 98-99. Ersättare, kommunstyrelsen 99. Ledamot, arbetsförmedlingsnämnden 99. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Hallands län 99.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2008/09:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2008

Motion 2008/09:Fi29 av Thomas Östros m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi29 av Thomas Östros m.fl. (s) med anledning av skr. 2008/09:130 Redovisning av AP-fondernas verksamhet t.o.m. 2008 s33025 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om AP-fondernas långsiktiga förvaltning. Motivering Förvaltningen


Utskottsberedning: 2009/10:FiU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Fi29 av Thomas Östros m.fl. (s) (doc, 41 kB)

Skolor med vinstsyfte

Skriftlig fråga 2008/09:963 av Hoff, Hans (s)

den 20 maj Fråga 2008/09:963 Skolor med vinstsyfte av Hans Hoff (s) till utbildningsminister Jan Björklund (fp) Det danska investmentbolaget Axcel köpte förra året det svenska utbildningsföretaget John Bauer som driver gymnasieskolor på 29 orter i Sverige. Det blir allt vanligare att

Inlämnad: 2009-05-20 Besvarare: Jan Björklund (FP)

med anledning av skr. 2008/09:101 Årsredovisning för staten 2008

Motion 2008/09:Fi24 av Thomas Östros m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi24 av Thomas Östros m.fl. (s) med anledning av skr. 2008/09:101 Årsredovisning för staten 2008 s33024 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om regeringens skrivelse 2008/09:101 Årsredovisning för staten 2008. Motivering Hösten


Utskottsberedning: 2008/09:FiU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Fi24 av Thomas Östros m.fl. (s) (doc, 41 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.