Hans Hoff (S)

Hans Hoff (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 17
Titel Ombudsman.
Född år 1963
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864944
E-post hans.hoff[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1999-10-15 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1995-11-16 – 1998-10-05
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-10-21 – 2002-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1996-09-26 – 1998-10-04
    • Suppleant 1995-11-17 – 1996-09-16
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1997-10-10 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Personlig suppleant 2001-11-22 – 2004-10-31
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Ledamot 2002-12-19 – 2003-09-03
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-10-13
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2014-10-14 –
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2010-10-12 – 2014-10-07
    • Riksdagens ansvarsnämnd

    • Ersättare 2016-01-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 95-98 (statssekreterarersättare 951116-981005) och 99-. Ledamot finansutskottet 02-10, konstitutionsutskottet 10-14 och socialutskottet 14-. Suppleant trafikutskottet 95-98, näringsutskottet 97-98 och finansutskottet 99-02. Ledamot Interparlamentariska unionens svenska delegation 02-03, Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 04-06, rådet för ledamotsnära frågor 10-14 och riksbanksfullmäktige 14-. Suppleant Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 01-04, riksdagsstyrelsen 10-14 och riksdagens ansvarsnämnd 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Falkenberg 98-99. Ersättare, kommunstyrelsen 99. Ledamot, arbetsförmedlingsnämnden 99. Ombud, Svenska Kommunförbundets länsavdelning, Hallands län 99.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

handläggningstid i anhörigärenden

Skriftlig fråga 2000/01:1232 av Hoff, Hans (s)

den 16 maj Fråga 2000/01:1232 av Hans Hoff s till statsrådet Maj-Inger Klingvall om handläggningstid i anhörigärenden Genom ändringar i utlänningslagen som trädde i kraft den 1 juli 2000 SFS 2000:292 har skyddet för kvinnor i anknytningsärenden förbättrats, vilket är bra. Regelförändringarna innebär bl.a. att ett uppehållstillstånd

Inlämnad: 2001-05-16 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

Översyn av utrikesförvaltningen

Motion 2000/01:U301 av Bengt Silfverstrand och Hans Hoff (s)

Motion till riksdagen 2000/01:U301 av Silfverstrand, Bengt s Översyn av utrikesförvaltningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om en genomgripande översyn av utrikesförvaltningen. Motivering Den europeiska integrationen och den ekonomiska globaliseringen


Utskottsberedning: -2000/01:UU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Obligatorisk användning av vinterdäck

Motion 2000/01:T428 av Hans Hoff (s)

Motion till riksdagen 2000/01:T428 av Hoff, Hans s Obligatorisk användning av vinterdäck Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om borttagande av undantag i svensk lagstiftning från det obligatoriska kravet på användning av vinterdäck. Motivering I Sverige


Utskottsberedning: --2000/01:TU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.