Hans Gustafsson (S)

Hans Gustafsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel fd statsråd
Född år 1923

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-10-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-05 – 1994-10-03
    • Ledig 1988-10-03 – 1988-10-04
    • Ordinarie 1976-10-04 – 1988-10-03
    • Finansutskottet

    • Vice ordförande 1991-10-08 – 1993-10-06
    • Ordförande 1990-10-02 – 1991-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Vice ordförande 1988-10-11 – 1990-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-10-02
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Ledamot 1988-10-18 – 1991-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m (kompletteringsproposition)

Motion 1993/94:Fi45 av Birgitta Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:Fi45 av Birgitta Johansson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:150 Förslag till slutlig reglering av statsbudgeten för budgetåret 1994/95, m.m. kompletteringsproposition 1. Aktiv näringspolitik Vi socialdemokrater har vid ett flertal tillfällen föreslagit åtgärder som skall ingå i en


Utskottsberedning: ------1993/94:FiU20
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:245 Folkomröstning om EU-medlemskap

Motion 1993/94:K77 av Hans Gustafsson och Hans Göran Franck (s)

Motion till riksdagen 1993/94:K77 av Hans Gustafsson och Hans Göran Franck s med anledning av prop. 1993/94:245 Folkomröstning om EU-medlemskap Det svenska folkstyret förverkligas genom representativ demokrati och parlamentarism med de politiska partierna som alternativa representationer av folkviljan. När de politiska


Utskottsberedning: ---1993/94:KU50
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:206 Innovationsstöd

Motion 1993/94:N32 av Birgitta Johansson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:N32 av Birgitta Johansson m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:206 Innovationsstöd Regeringen har i proposition 1993/94:206 föreslagit att en stiftelse kallad Innovationscentrum bildas. Stiftelsen föreslås tillföras 6,85 av kapitalet från de tidigare löntagarfonderna. Medlen ska användas


Utskottsberedning: --1993/94:NU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.