Hans Backman(FP)

Hans Backman (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Gävleborgs län
Titel Teamledare
Född år 1963

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2013-01-15
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2013-01-16 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2010-10-19 – 2010-12-31
    • Systembolaget AB

    • Revisor 2013-03-20 – 2014-03-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Beskattning av personaloptioner

Motion 2013/14:Sk333 av Hans Backman m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk333 av Hans Backman m.fl. (FP) Beskattning av personaloptioner FP702 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av beskattningen av personaloptioner. Motivering Sverige behöver många nya företag, särskilt


Utskottsberedning: 2013/14:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk333 av Hans Backman m.fl. (FP) (doc, 55 kB)

Inräkna transporter till och från barnomsorgen i sträckan reseavdrag

Motion 2013/14:Sk336 av Hans Backman och Maria Lundqvist-Brömster (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk336 av Hans Backman och Maria Lundqvist-Brömster (FP) Inräkna transporter till och från barnomsorgen i sträckan reseavdrag FP709 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda möjligheterna att inräkna transporter


Utskottsberedning: 2013/14:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk336 av Hans Backman och Maria Lundqvist-Brömster (FP) (doc, 55 kB)

Möjligheten för företagare att använda tillfällig föräldrapenning för betalning av HUS-tjänster vid vård av sjukt barn

Motion 2013/14:Sf291 av Hans Backman m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf291 av Hans Backman m.fl. (FP) Möjligheten för företagare att använda tillfällig föräldrapenning för betalning av HUS-tjänster vid vård av sjukt barn FP704 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en möjlighet för


Utskottsberedning: 2013/14:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf291 av Hans Backman m.fl. (FP) (doc, 56 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.