Hanna Zetterberg (V)

Hanna Zetterberg (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Född år 1973

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1996-09-16
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1996-09-24 – 1998-10-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken

Motion 1997/98:Jo76 av Maggi Mikaelsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo76 av Maggi Mikaelsson m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:158 Uppföljning av skogspolitiken I propositionen redovisar regeringen den utvärdering som Skogsstyrelsen gjort av den nya skogsvårdslagen. Trots att regeringen liksom Skogsstyrelsen konstaterar att varken skogspolitikens

1998-06-09

med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige

Motion 1997/98:Jo68 av Maggi Mikaelsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Jo68 av Maggi Mikaelsson m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:145 Svenska miljömål. Miljöpolitik för ett hållbart Sverige Socialdemokraternas proposition om miljöpolitik ett vackert omslag Riksdagen, en miljöintresserad allmänhet, miljömedvetna företag och kommuner har i snart 3 år

1998-05-29

med anledning av prop. 1997/98:121 Riktlinjer för Telia AB:s verksamhet

Motion 1997/98:N19 av Lennart Beijer m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:N19 av Lennart Beijer m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:121 Riktlinjer för Telia AB:s verksamhet 1 Inledning I propositionen anges riktlinjer för Telia AB. Det gäller bl a möjligheter att arbeta inom ett vidare geografiskt område, att bolaget ska arbeta inom hela kommunikationsområdet


Utskottsberedning: ---1997/98:NU14
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.