Håkan Larsson(C)

Håkan Larsson (C)

Tillgänglig ersättare

Parti Centerpartiet
Valkrets Jämtlands län
Titel journalist
Född år 1950

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2006-10-17 – 2014-10-14

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2005/06:NU20 30 maj 2006 Statens stöd till regional projektverksamhet
Debatt om förslag 2005/06:NU16 30 maj 2006 Vissa konkurrenspolitiska frågor
Interpellationsdebatt 2005/06:352 av Larsson, Håkan (c) 8 maj 2006 Pliktverkets regionkontor i Östersund

Pliktverkets regionkontor i Östersund

Interpellation 2005/06:352 av Larsson, Håkan (c)

den 12 april Interpellation 2005/06:352 av Håkan Larsson (c) till försvarsminister Leni Björklund (s) Pliktverkets regionkontor i Östersund Med hänvisning till regeringens sparkrav har Pliktverkets generaldirektör fattat inriktningsbeslut om att verkets regionkontor i Östersund och Karlstad

Inlämnad: 2006-04-12 Besvarare: Leni Björklund (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Pliktverkets regionkontor i Östersund

med anledning av prop. 2005/06:160 Moderna transporter

Motion 2005/06:T18 av Håkan Larsson (c) och Camilla Sköld Jansson (v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utformningen av statens stöd till kombiterminaler. Motivering Regeringen presenterade den 22 mars en transportpolitisk proposition: Moderna transporter proposition 2005/06:160. I propositionen behandlas bland


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T18 av Håkan Larsson (c) och Camilla Sköld Jansson (v) (doc, 42 kB)

med anledning av redog. 2005/06:RRS17 Riksrevisionens styrelses redogörelse angående statens insatser för lärarkompetens

Motion 2005/06:Ub10 av Inger Davidson m.fl. (kd, m, fp, c)

1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att förtydliga skollagens kompetenskrav. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vikten av akademisk fortbildning för lärare. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2005/06:UbU16
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2005/06:Ub10 av Inger Davidson m.fl. (kd, m, fp, c) (doc, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.