Håkan Juholt (S)

Håkan Juholt (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Titel Journalist.
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-09-11

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2016-09-11
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2011-03-25 – 2012-01-21
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2011-04-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-28 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-10-28
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2006-10-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-11
    • Suppleant 2013-03-22 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2011-04-14 – 2012-02-23
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-04-13
    • Suppleant 2000-10-09 – 2006-10-10
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2012-02-23
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2010-11-17 – 2011-05-18
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-22 – 2002-12-18
    • Suppleant 1995-11-22 – 1998-10-20
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-02-23
    • Suppleant 2011-05-04 – 2011-09-15

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 94-16. Ledamot försvarsutskottet 94-06 och 10, ordförande 10-11. Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 98-02, 03, 04 och 10. Suppleant utrikesutskottet 95-98, 99-02 och 03-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 95, försvarsutskottet 04-10 och kulturutskottet 13-16. Ledamot OSSE-delegationen 06-10, krigsdelegationen 10-12 och Utrikesnämnden 11-12. Suppleant Utrikesnämnden 00-06 och 10-11, Interparlamentariska unionens svenska delegation 95-02, OSSE-delegationen 02-06 och Nordiska rådets svenska delegation 11-12.
  • Föräldrar

    Willy Juholt och Suzanne Källström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola.
  • Anställningar

    Försäljare, tidningen Östra Småland 80-81. Fotograf 81-89. Journalist 89-94. Handläggare, Statens invandrarverk 91. Politiskt sakkunnig, Försvarsdepartementet 98-00.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelseledamot, Försvarets forskningsanstalt 95-00. Ledamot, Försvarsberedningen 96-16, ordförande 00-07. Ordförande, Parliamentary forum on small arms and light weapons 05-07.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Oskarshamn 82-06. Ledamot, kommunstyrelsen 89-94. Ledamot, kulturnämnden 83-91 och nämnden för fritid, skola och kultur 92-94. Ordförande, Oskarshamns hamn 09-11.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU Kalmar län 81-86. Ledamot, SSU:s förbundsstyrelse 84-90. Styrelseledamot, Oskarshamns arbetarekommun, ordförande 92-01. Ledamot, Socialdemokraterna i Kalmar län 88-11, ordförande 06-11. Biträdande partisekreterare 04-09. Partiledare, Socialdemokraterna 11-12. Ordförande, Tankesmedjan Idé & Tendens 01-07. Partiordförande, Socialdemokraterna 11-12, biträdande partisekreterare 04-09 och t.f. partisekreterare 09.
  • Litteratur

    Vindskifte. Arbetarrörelsens historia i Oskarshamns kommun (89, tillsammans med andra), S-2000 - unga socialdemokrater om framtiden (98, tillsammans med andra), Socialdemokratin i krig och fred - Ingvar Carlsson 75 år (09, tillsammans med andra) och Säkerhet och solidaritet - Socialdemokratisk debatt om framtidens säkerhet och försvar (09, tillsammans med andra).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Partiledardebatt 18 januari 2012 Partiledardebatt
Statsministerns frågestund 15 december 2011 Statsministerns frågestund
Statsministerns frågestund 27 oktober 2011 Statsministerns frågestund
Partiledardebatt 12 oktober 2011 Partiledardebatt

Utveckling och vidareutveckling av Fojos uppdrag

Motion 2015/16:2423 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:2423 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt båda S Utveckling och vidareutveckling av Fojos uppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av att utvidga och vidareutveckla Fojos uppdrag som nationell och internationell resursbas


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2423 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2423 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S) (pdf, 66 kB)

Högre utbildning i hela landet genom kommunala lärcenter

Motion 2015/16:2422 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:2422 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt båda S Högre utbildning i hela landet genom kommunala lärcenter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten till högre utbildning i hela landet genom kommunala lärcenter och tillkännager


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2422 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2422 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S) (pdf, 68 kB)

Utveckling av järnvägen för tillväxt i Kalmar län

Motion 2015/16:2416 av Krister Örnfjäder m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2416 av Krister Örnfjäder m.fl. S Utveckling av järnvägen för tillväxt i Kalmar län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att utveckla järnvägskommunikationerna i Kalmar län för att


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2416 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2416 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.