Håkan Juholt(S)

Håkan Juholt (S)

Avgången riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län
Titel Journalist.
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2016-09-11

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2016-09-11
    • Socialdemokraterna

    • Partiledare 2011-03-25 – 2012-01-21
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2010-10-12 – 2011-04-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-10-28 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-10-28
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-29
    • Ledamot 1998-10-13 – 2006-10-02
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Suppleant 1999-11-04 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-26 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-11
    • Suppleant 2013-03-22 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Deputerad 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Deputerad 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Deputerad 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2001-10-25 – 2001-12-11
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Deputerad 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2011-04-14 – 2012-02-23
    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-04-13
    • Suppleant 2000-10-09 – 2006-10-10
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-16
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2012-02-23
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Ledamot 2010-11-17 – 2011-05-18
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-22 – 2002-12-18
    • Suppleant 1995-11-22 – 1998-10-20
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-02-23
    • Suppleant 2011-05-04 – 2011-09-15

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utveckling och vidareutveckling av Fojos uppdrag

Motion 2015/16:2423 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:2423 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S) Utveckling och vidareutveckling av Fojos uppdrag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över behovet av att utvidga och vidareutveckla Fojos uppdrag som nationell och internationell


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2423 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2423 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S) (pdf, 66 kB)

Högre utbildning i hela landet genom kommunala lärcenter

Motion 2015/16:2422 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:2422 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S) Högre utbildning i hela landet genom kommunala lärcenter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten till högre utbildning i hela landet genom kommunala lärcenter


Utskottsberedning: 2015/16:UbU15
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2422 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2422 av Krister Örnfjäder och Håkan Juholt (båda S) (pdf, 68 kB)

Utveckling av järnvägen för tillväxt i Kalmar län

Motion 2015/16:2416 av Krister Örnfjäder m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2416 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) Utveckling av järnvägen för tillväxt i Kalmar län Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att utveckla järnvägskommunikationerna i Kalmar


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2416 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2416 av Krister Örnfjäder m.fl. (S) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.