Hadar Cars (FP)

Hadar Cars (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1992-07-01 – 1995-01-09
    • Ordinarie 1985-09-30 – 1991-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-10-05 – 1992-06-30
    • Ersättare 1980-09-01 – 1982-10-04
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Näringsutskottet

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1995-01-01
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1991-10-08 – 1992-07-01
    • Vice ordförande 1985-09-30 – 1991-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-03-18 – 1991-09-29
    • Suppleant 1985-09-30 – 1988-10-02
    • EES-utskottet

    • Ordförande 1992-05-26 – 1993-06-04
    • EES-EFTA delegationen

    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • EFTA-delegationen

    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-10
    • Ledamot 1986-10-07 – 1991-09-30
    • EG-delegationen

    • Vice ordförande 1994-10-12 – 1994-12-31
    • Ledamot 1994-10-11 – 1994-12-31
    • Ordförande 1993-01-21 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Svenskt medlemskap i EU

Motion 1993/94:U508 av Hadar Cars m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:U508 av Hadar Cars m.fl. fp Svenskt medlemskap i EU Inledning Folkpartiet liberalerna är klart och otvetydigt för ett svenskt medlemskap i den Europeiska unionen EUStällningstagandet är grundat på vår liberala övertygelse att det mellan demokratier inte behövs gränser som skiljer medborgarna


Utskottsberedning: ---------------1993/94:KU45 1993/94:UU20
Riksdagsbeslut (30 yrkanden): , , 16 saknar beslutsinformation

Avdragsrätt för vissa gåvor

Motion 1993/94:Sk304 av Ylva Annerstedt m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 1993/94:Sk304 av Ylva Annerstedt m.fl. fp Avdragsrätt för vissa gåvor Folkpartiet liberalerna har i flera omgångar arbetat för att avdragsrätt för gåvor till ideella organisationer skulle medges under vissa förutsättningar. Denna fråga är under beredning. Ett annat område som emellertid skulle


Utskottsberedning: -1993/94:SkU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Judiska museet

Motion 1993/94:Kr248 av Jerzy Einhorn m.fl. (kds, fp, s, c)

Motion till riksdagen 1993/94:Kr248 av Jerzy Einhorn och Karin Israelsson kds, fp, c, s Judiska museet I flertalet av Europas huvudstäder finns judiska museer. Detta gäller även huvudstäder i östeuropeiska länder. Det första judiska museet i Skandinavien invigdes Stockholm i januari 1987. Sedan den 10 maj 1992 är museet


Utskottsberedning: -1993/94:KrU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.