Gustav Nilsson (M)

Gustav Nilsson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Landstingsråd/Skogsinspektor
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-08-16 – 2014-09-29
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2009-10-16 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bevarande av Marinens Musikkår

Interpellation 2013/14:516 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa (S)

Interpellation 2013/14:516 Bevarande av Marinens Musikkår av Gunilla Carlsson i Hisings Backa S till Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Just nu pågår arbetet med att förbereda nästa försvarspolitiska inriktningsbeslut. Under detta arbete har det framkommit en stor oro över att Försvarsmakten vill göra

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Karin Enström (M)

Interpellation 2013/14:516 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bevarande av Marinens Musikkår

Framtiden för försvarsmusiken

Interpellation 2013/14:505 av Tina Ehn (MP)

Interpellation 2013/14:505 Framtiden för försvarsmusiken av Tina Ehn MP till Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M I Sverige har den traditionella försvarsmusiken vilat på två ben: musik till staten och musik till Försvarsmakten. Enligt uppgift hotas nu Marinens Musikkår av nedläggning, vilket i så fall

Inlämnad: 2014-05-27 Besvarare: Karin Enström (M)

Interpellation 2013/14:505 av Tina Ehn (MP) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Framtiden för försvarsmusiken

Näringspolitik för fler jobb i Sverige

Interpellation 2013/14:492 av Ingemar Nilsson (S)

Interpellation 2013/14:492 Näringspolitik för fler jobb i Sverige av Ingemar Nilsson S till Näringsminister Annie Lööf C De borgerliga partierna lovade 2006 att sätta stopp för massarbetslösheten och minska utanförskapet i Sverige. Så har det tyvärr inte blivit. Arbetslösheten är i dag, åtta år senare, inte lägre utan

Inlämnad: 2014-05-21 Besvarare: Annie Lööf (C)

Interpellation 2013/14:492 av Ingemar Nilsson (S) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Näringspolitik för fler jobb i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.